20160721

FEELING FREE


Long time no see! It's insane how quickly summer days are passing by. After we got back from Georgia, I've been trying to turn on my relax mode and just enjoy every little bit of this pregnancy, without focusing too much on work. I'm happy to say that mostly I've succeeded and things are getting real, my due date is sneaking closer and now I'm also officially on a maternity leave - not that it would really make a difference for me, but still! So yep, I think I've been just so caught up with enjoying moments of everyday life, going on loads of walks, seeing the dearest people, even taken a few road trips with my husband, eating tons of fresh veggies and own picked berries and so forth - that's the reason I've left my blog a little behind - even these photos are taken in June, so I must crab a camera and go outside to capture some more beautiful moments to share with you! x


Pole ammu näinud, mis?! Lihtsalt hullumeelne, kui ruttu need suvepäevad õhtusse jõuavad. Pärast Gruusiast tagasi jõudmist olen omale pähe võtnud pühenduda võimalikult palju iseendale ja oma aktiivsele kõhubeebile ning lihtsalt lõõgastuda ja nautida igat hetke, mitte nii palju tööle ja olmemuredele keskenduda. Ainult rõõm on tõdeda, et enamjaolt on see ka õnnestunud. Kõik saab tasapisi väga reaalseks ja tähtaeg hiilib ainult lähemale, nüüdseks olen ka ametlikult dekreedis! Mitte, et see minu jaoks konkreetselt midagi muudaks, aga ikkagi! Nii et jah, olengi vahepeal lihtsalt suve nautinud, pikkadel jalutuskäikudel käinud, kõige kallimate inimestega aega veetnud, isegi koos Archiga paaril väljasõidul käinud, kõhu pungil täis värskeid aiasaadusi söönud ja ka ise nii metsas seenel, kui rabas mustikal käinud ja nii edasi. Siit ka põhjus, miks blogindus veidi tahaplaanile jäänud on - isegi tänased pildid on tegelikult üles võetud juba juunikuus! Ilmselt pean nüüd kaamera ühes krabama ja teiega jagamiseks mõned jäädvustused tegema! x8 comments:

 1. Kaunis-kaunis! ♡

  ReplyDelete
 2. Kristin13:10

  Nii armsad kingad! Super!

  ReplyDelete
 3. Iris16:46

  Wow Emilia, you look stunning! Your hair is so elegant when put up, pregnancy suits you :)

  ReplyDelete
 4. I must say that you look very chic! I like the colour of this dress. It really fits you! The link will help you to know more about writings.

  ReplyDelete