20160523

PURSUIT OF HAPPINESS


Looking at these pictures made me realise something: I can't remember time when I felt this happy. We just booked a flight for our Georgian mum to visit us in autumn and bought tickets to Riga to spend a long springy weekend there. Looking at my planner, I can tell that current week holds loads of fun ahead and however we've both been so busy and hard working lately, I know it's going to last like this only a few more weeks and then we're off to a longer vacation with our Georgian family! Last weekend, we attended a friends' wedding that was so different experience in a cultural way as bride and groom are from Dagestan and the celebrations themselves had a strong Azeri influence. So today I'm showing you a gorgeous edgy dress what I wore to a wedding from one and only Iris Janvier. Don't you think the fabric has kind of Marni or Marimekko touch?! Well, I like it!


Vaadates neid pilte sain ühest asjast aru: ma ei mäletagi, millal ma viimati ennast nii õnnelikuna tundsin! Ostsime just lennupileti oma kallile gruusia emmele, et ta meile sügisel külla tulla saaks. Samuti võtsime omale piletid, et veeta pikk kevadine nädalavahetus Riias. Oma kalendermärkmikut vaadates tean juba ette, et alanud nädal toob endaga kaasa nii palju toredat ja põnevat, näiteks nagu hea sõbra külaskäik Londonist, Gruusia iseseisvuspäeva pidustused, venna sünnipäev ja pikk lõuna õega, et tähistada tema häid eksamitulemusi (I know you can do it, girl!) ja noh, lihtsalt seda, et meil üksteisega nii väga vedanud on! 
Möödunud nädalavahetusel käisime tegelikult lisaks Kalamaja hoovikohvikutele ka sõprade pulmas, mis oli üks äraütlemata eriline kogemus, eelkõige kultuurilises mõttes, sest pruutpaar ise on Dagestanist ja pulmal oli ka tugev aseri mõjutus. Väga äge ning teistmoodi kogemus! Täna näitangi teile imekaunist kleiti ühelt ja ainsalt Iris Janvier moemajalt, mis mind pulma saatis. Kas see tore kangas ei meenuta natuke mitte Marni või Marimekko loomingut?! Mulle igatahes meeldib!


Dress Iris Janvier / blazer Mohito / handbag Guess / heels Baldinini


9 comments:

 1. Alyssa10:00

  I love the blazer! And dress really reminds a bit of Marni!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you! ♡ I have to agree, I think the pattern really feels the same ;)))

   Delete
 2. Stina12:41

  Näed nii hea välja, Emilia! Oh neid juukseid.....

  ReplyDelete
 3. Vera15:34

  such a cute dress and purse! sky blue is my favorite!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks a lot! I love Estonian design! ♡

   Delete
 4. iris d21:43

  Flawless photos! Can't wait for summer!!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks Iris! ♡ Not more to wait anymore! At least Estonia feels more and more summer-like every day ♡

   Delete
 5. In the beginning when I started going out talking to people, a young man came to one of the sessions I did and he said, Wow!https://medium.com/@thankfulness

  ReplyDelete