20160203

VALENTINE'S DAY GIFT GUIDE FOR HIM


1 | 2 | 3 | 456

After posting a Valentine's Day Gift Guide For Her, quite many of you asked if I'd possibly post the same guide for him. And here it comes. I honestly think that it's always way harder to make an ideal gift for men, especially when it comes to my husband or my father. They're just this type of people who have everything they need. When they want something, they're not going to wait, but they're going to store to get it immediately. Another difficulty is that when you're even able to find something they really like and don't own yet, they're most likely to be pretty expensive. But anyways, when putting together this gift guide, I was proceeding on what I've gifted myself and what I think would possibly make one or another smile.
Some people say that you should never gift a watch to your loved one, but I don't agree at all. I've gifted my husband several and I wouldn't say they brought bad luck, I think it's very sentimental and personal gift, especially if you let engrave on it. An example, I gave this watch by Constantin Frederique to Archi when he got his PhD degree. The shaving kit I find already looking so fabulous and well, what is a home without nice set of whiskey glasses and a carafe.


Peale seda, kui olin teinud valentinipäeva kingiideede postituse, küsisid paljud, kas ma saaksin teha samasuguse ka meestele. Mõeldud, tehtud ja siin see ongi. Minu jaoks on meestele häid kingitusi alati palju raskem teha, kui naistele, eriti siis, kui tegemist on minu abikaasa või isaga. Neil kipub lihtsalt juba kõik olemas olema. Kui on midagi, mida nad tahaksid, siis nad üldiselt ei hakka mingisugust tähtpäeva ootama, vaid seavad sammud poodi ning toovad soovitud eseme sealt ilusti koju. Kui vahel leidubki mingi asi, mida neil veel ei ole, kuid mis neile tõeliselt meeldiks, siis üldiselt on need üüratult kallid esemed. Igatahes, seda kingiideede listi kokku pannes lähtusin eelkõige sellest, mida ma ise juba kinkinud olen ning mis juba on head meelt valmistanud või siis sellest, mida ma pean üsna toredaks kingituseks, mis iseenesest võiks naeratuse näole tuua küll.
Mõned inimesed väidavad, et mitte kunagi ei tohiks oma kallimale kinkida käekella, mina paraku ei nõustu sellega üldse. Olen oma abikaasale nii mõnegi kella kinkinud ning ma ei ütleks, et see meile halba õnne toonud on. Minu arvates on käekell just parajalt sentimentaalne ning tähenduslik kingitus, eriti veel siis, kui sinna peale midagi graveerida lased. Näiteks selle Constantin Frederique käekella kinkisin ma Archile, kui ta oma doktorikraadi omandatud sai. Raseerimiskomplekt on juba nii hea välja nägemisega ning mis kodu see on, kust puuduvad korralikud viskiklaasid ning -karahvan.

PS! Don't miss a chance to win a gorgeous handcrafted Kuma butterfly bow-tie. More about the giveaway HERE!


4 comments:

 1. Anonymous13:10

  Aitäh heade ideede eest Emilia! Need vuntsid on nii ägedad. Potentsiaalne kingitus oma härrale ;)

  ReplyDelete
 2. Mario Clark10:46

  A case study task is a significant examination of a specific tight subject that requires profound examination, and students are encouraged to finish adequate case study to add to their basic intuition aptitudes and creativity. In addition, the paper requires genuine fixation on the issue, legitimate accumulation of certainties and proof and target examination of the advantages and disadvantages of the case. Understudies should examine elements that cause the issue and assess outcomes equitably. Clearly, this is difficult and all the time understudies should apply for reliable assistance from services that spend significant time in expert case study essay writing service

  ReplyDelete
 3. I really like this outfit. I believe that it is very stylish and chic! Thank you for the inspiration! To improve your writing skills, use writing custom. Thanks!

  ReplyDelete