20160117

GOLD FOR GOLDEN HAIR


Let's do the hair talk today! I'm so in a mood for that as I've finally found the absolute perfection for my hair - Gold Professional Hair Care products ♡ Gold is a 100% vegan Danish beauty brand that already pleases my eyes with a very chic looking, but just wait once you start using them!

So, basically what happened was that my friend gave me a spontaneous call one day and asked if I wanted to come to meet her up at the salon where she''s working - I said yes and there I was. Not after long I ended up in hairdressers hands and I didn't really want to believe all these amazing things that they said about the brand as I've tried so many different hair care products without any miracles. But I got my treatment and totally loved it! Well, actually my hair always behaves better after having my hair treatments done at the salon, but using Gold products now also at home for about three weeks has totally made me fall in love over and over again with these wonderful and very natural products. 

I'm currently using 1) Gold Hydration Shampoo that leaves my hair light feeling and shiny look + also protects from heat; 2) Gold Luxury Masque that does the work way more deeply and intensively than conditioners (did you know that conditioners are made just to hold the result that masques give?!); 3) Gold Argan Oil which I add every second time to the masque as well to take the treatment level up. The intention of an oil is to leave the hair moistened and elastic.

The main reason why I love Gold hair care products and the main difference I've noticed is that now it's incredibly easy to comb my heavy hair, I don't really have tangles anymore and my hair feels just so light and shiny, not to mention how silky it is to touch them. Absolutely craving products - I've found gold for my locks! Of course, one man's meat is another man's poison, but I sincerely suggest to everyone to try them out, pretty sure that you will not need to regret!


Täna on mul tuju rääkida juustest ning nende hooldamisest, sest lõpuks leidsin fantastilised tooted oma kiharatele - Gold Professional Hair Care tooted ♡ Gold on Taanist pärit 100% vegan bränd, mis pakub oma minimalistlikult šiki väljanägemisega ka silmailu, kuid oodake ainult, kui neid kasutama hakkate!

Niisiis, mis juhtus, oli see, et minu sõbranna helistas mulle ühel päeval täiesti spontaanselt ning kutsus mind külla salongi, kus ta töötab - mina võtsin kutse vastu ja seal ma olingi. Ei möödunud kaua, kui istusin juba juuksuritoolis juuksuri käte vahel ja ei tahtnud eriti uskuda neid kõiki imepäraseid asju, mis and mulle selle brändi kohta rääkisid. Aga kui tooted olid ikka omal nahal ära proovitud, siis mõistsin, et olen kõrvuni armunud! Tegelikult käituvad mu juuksed alati paremini peale juuksuri juures tehtud hooldust, kuid suurepärane tulemus kestis ka pärast kodus tooteid kasutades edasi. Olen nüüdseks naturaalseid Gold juuksehooldustooteid ligi kolm nädalat kasutanud ning olen äärmiselt rahul.

Hetkel poputan ma oma juukseid 1) Gold niisutava šampooniga, mis lisaks niisutamisele jätab juuksed mõnusalt kergeks ning säravaks ja kaitseb ka kuumuse eest; 2) Gold luksusliku maskiga, mis on äärmiselt toitev, teeb oma tööd palju põhjalikumalt ning intensiivsemalt kui mistahes palsam (muide, kas teadsid, et palsam on mõeldud selleks, et juuksemaski saavutatud tulemust vaid hoida?!); 3) Gold argaaniaõli, mida lisan umbes üle korra ka maskihooldust tehes, et saavutada parim tulemus. Õli eesmärk on juust niisutada ja muuta nad läikivaks ja elastseks.

Peamine põhjus, miks ma Gold juuksehooldustooteid nii väga kiidan ning suurim erinevus neid kasutades on see, et mu juukseid on märgatavalt lihtsam kammida, päeva jooksul ei teki mul pea ühtegi pusa ning juuksed ise on nii kerged ja säravad, rääkimata pehmusest ja siidisusest. Absoluutselt fantastilised tooted - olen leidnud kulla oma juustele! Soovitan julgelt nende tooteid proovida, ma olen päris kindel, et seda ei pea kahetsema!10 comments:

 1. Anonymous11:57

  Kust neid tooteid osta saab?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Anonymous12:16

   Neid tooteid saab osta Thaya Shop&Salon´ist ( Foorum keskus, Narva mnt 5, Tallinn)
   Thayal on lemas ka e-pood www.pood.thaya.ee
   http://pood.thaya.ee/et/b/gold-professional-haircare

   Delete
  2. Anonymous09:10

   Mis kanti see hind jääb? Šampooni puhul nt.

   Delete
  3. Hinnad on väga sõbralikud tegelikult! Minu arvates jäid tooted umbes 20€ kanti, mis on nii jumaliku profitoote kohta ikka väga soodne ;)))

   Delete
  4. Anonymous11:25

   Šhampoon 250 ml - 18.90€ ja palsam 250 ml- 19,80€

   Delete
 2. Beata12:54

  Sounds exciting, must try it out! I wonder if it's available in Lithuania too, but Google an help here :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. I promise you'll not need to regret! Also, the smell is wonderful! ;))

   Delete
 3. One common problem is that during the sunny summer weather, hair becomes dry, brittle, frizzy, and completely sun damaged.har vokse doesn't work

  ReplyDelete
 4. Reduce itching on the scalp: Natural hair care products for dry hair helps in dealing with the problem of itchiness on the scalp which is sometimes caused due to use of other chemicals. this page

  ReplyDelete
 5. As you can see, hair flat irons can be very expensive and when you are spending so much on hair flat irons, you should expect them to last you years and functioning in tip top condition. Check us out here

  ReplyDelete