20150713

INTERIOR INSPO: LIVING ROOM


The interior inspiration series begun with a kitchen one and for those who maybe haven't read yet, I'm not doing these collages just for fun, but they actually help me a lot as we are moving to our new home very very soon and we have there exactly zero pieces of furniture etc waiting for us. We are super excited about it and counting days! Of course it's also a little bit sad to leave our present home, especially as it is our first home and place where we started our journey together. We have so many pretty memories here in Kadriorg and I'm sincerely thankful for those. But back to the topic and living room inspiration: I'm quite into a modern colonial style, I like simple and clean black and white surfaces, but I can't help that my heart starts beating faster when I see a piece of vintage mixed into a modern furniture. I think that something purple or turquoise adds a very special sparkle to the room and oh boy, I adore velvet fabrics... Probably I'll also choose a decorative mirror to one of the walls in the living room. Well, let's see what I've put together in these collages then!


Interjöri inspiratsiooni postitused algasid köögi omaga ja need, kes veel ei tea, siis mainin igaks juhuks ära, et ma ei tee neid kollaaže vaid lõbu pärast, vaid need tegelikult aitavad mind tohutult palju, sest me oleme kohe varsti oma uude koju kolimas ning seal sees on mööblit ja muid asju täpselt null. Me oleme nii elevil ning loeme juba päevi! Loomulikult on ka natuke kurb jätta oma praegust kodu, eriti seepärast, et see koht on meie esimene pesa ja just siin alustasime oma ühist elu. Meil on Kadriorus nii palju imelisi mälestusi ja ma olen nende eest siiralt tänulik. Aga tagasi teema ja elutoa inspiratsiooni juurde: mulle täitsa meeldib moderne koloniaal stiil, mulle meeldivad minimalistlikud ja puhtad mustad ja valged pinnad, kuid pole midagi parata, et mu süda hakkab kiiremini lööma ka siis, kui näen mõnda kifti vintage mööblieset modernsesse interjöri miksitud. Minu arvates lisavad lilla ja türkiis ruumile erilise sära ja oh boy, ma jumaldan sametkangaid... Ilmselt valin ma välja ka ühe dekoratiivse peegli ning riputan selle ühele elutoa seinale. Vaatame siis, mis ma siia kollaažidesse kokku pannud olen!4 comments:

 1. Karen09:48

  I love your taste! Have you studied interior design or something? These collages look impressive and how you explain things.... wow!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks a lot! I've never studied interior design, but I do love to deal with it ♡ My mama is involved in interior design quite a lot, so I guess this is where my germ came from :-)

   Delete
 2. Krista13:45

  Väga ilusad pildid - kas oled midagi juba oma kodusse soetanud ka? Tahaks väga lõpptulemusest pilte näha (:

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jaa, nüüdseks on juba palju asju välja valitud/ostetud. Ilmselt hilissügisel näiten lõpptulemust ka :)))

   Delete