20150328

Something golden, something furry


Hey marzipans! My birthday madness is almost over as my relatives just left and today's lunch party will stay the last birthday party for a while. Actually, I'm quite exhausted... I've been baking and cooking and running around and I'm tired even of talking! Haha who would have thought so?! :-P However, I feel like the happiest human being on earth, in the whole Milky Way! And it's totally not because of the gifts and flowers and great food experiences, but it's more about my people and the inner feeling that I got... I'm so satisfied and grateful! 
Yesterday I had a little cute birthday dinner with my dear sister at the restaurant Tchaikovsky and it was excellent! Only guess how my dessert came to the table! I started hearing the legendary birthday song played by string trio and there it was, my beautiful pavlova with a little candle on it! Everyone in the restaurant started clapping for me and I had to make a wish! It was truly wonderful and now I feel a little bit sorry that I didn't make a video nor even photo to memorise it, but I guess you always forget about the camera when you're having such fun! And well, as Pyotr Tchaikovsky has always been one of my favourite composers, yesterday evening made me miss his beautiful music, especially the notes of the wonderful ''Nutcracker''. 
However I didn't have a camera with me in the restaurant, my blogger-friend Sandra managed to capture some details of my birthday outfit :-)


Tsauki! Sünnipäevahullus on peaaegu seljatatud - sugulased lahkusid just oma kodudesse ning tänane lõuna jääb vähemalt mõneks ajaks minu viimaseks sünnipäevapeoks. Tegelikult olen ma ikka päris läbi ja täitsa väsinud küpsetamisest ja ringi sebimisest ja isegi jutustamisest! Haha kes oleks iial võinud seda arvata? :-P Sellegi poolest tunnen end nagu oleksin kõige õnnelikum inimene maailmas, terves Linnutee galaktikas! Ja seda kaugeltki mitte nende kingituste, lillede ja suurepäraste toiduelamuste, vaid oma inimeste ja sisemise rahu ja tänuliku tunde üle!
Mu armas-tore vanem õde viis mind eile Tchaikovskysse õhtustama ja ka see oli suurepärane! Kes arvab ära, kuidas mulle mu dessert serveeriti?! Järsku kuulsin ma keelpilli trio poolt mängitud legendaarset sünnipäevalaulu ja nii mu kaunis küünlakesega pavlova minu juurde jõudiski. Kõik restoranikülalised plaksutasid mulle, mina soovisin soovi ja puhusin küünla ära :-) Kõik oli nii südamlik ja tore ja nüüd on mul veidi kahju ainult sellest, et ma seda imelist hetke kuidagi ei jäädvustanud, aga eks see kipub ikka nii olema, et kui kõige lõbusam on, siis unustadki kaamera sootuks ära. Ja kuna Pjotr Tšaikovski on alati minu üks lemmikhelilooja olnud, siis õhtu jooksul nauditud keelpilli muusika pani mind tema kaunite teoste järgi igatsema, eriti ''Pähklipureja'' järgi.
Kuigi mul ei olnud kaamerat restoranis kaasas, õnnestus mu blogisõbral Sandral eelnevalt jäädvustada paar sünnipäeva outfiti detaili :-)

11 comments:

 1. Paula23:01

  Väga ilusad efektsed rohelised küüned :) (Y)

  ReplyDelete
 2. Theila10:34

  Supper kaunis outfit !

  ReplyDelete
 3. Jeanne10:57

  You look great! I love the golden spark of your dress! X

  ReplyDelete
 4. Julia11:23

  Ahhh obsessed with this look, my favorite of the month from you!! Also my belated birthday wishes to you! I have to mention that with those red lips, killer fur on your coat and awesome ponytail you took it to super awesome street style level :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you so much! I guess I should wear the combination of red lips and ponytail more often then! ;-)

   Delete
 5. Tore, et sul tore sünnipäev oli ))) piltidelt on kaugele näha, kuidas särasid ))

  ReplyDelete
 6. I bought quality clothes and shoes I super love at https://www.justfor5pounds.com

  ReplyDelete